Komórki macierzyste - wielka nadzieja medycyny

Odbudowa tkanek i regeneracja całych narządów ludzkiego organizmu – to nie jedyne cele, jakie stawia sobie medycyna regeneracyjna. Naukowcy prowadzący badania nad komórkami macierzystymi szukają bowiem sposobów efektywnego wykorzystania ich właściwości również w kosmetologii.

Na przełomie XX i XXI wieku naukowcy opracowali metody izolacji i przechowywania w warunkach laboratoryjnych pobranych z ludzkiego organizmu komórek macierzystych. To umożliwiło wnikliwe badanie ich potencjału i zdolność do ciągłego podziału.

Efekt? Odkryte zdolności regeneracyjne ludzkich komórek macierzystych, ich umiejętność różnicowania się w praktycznie dowolny typ komórek, okazały się niezastąpione – nie tylko przy przeszczepach, a także w odbudowie uszkodzonych organów, czy leczeniu nieuleczalnych dotąd chorób.

Komórki macierzyste a medycyna estetyczna

Świetne wyniki leczenia ludzkich schorzeń za pomocą tych komórek stały się też niezwykle istotne dla medycyny estetycznej – nowej dziedziny nauki, czerpiącej pełnymi garściami z badań nad komórkami macierzystymi. Bardzo zresztą obiecującej, ponieważ skupiającej się na wynalezieniu sposobu wykorzystania tych komórek w kosmetologii, a dokładniej – w stymulacji do odbudowy starzejących się komórek skóry. Krótko mówiąc: na odkryciu prawdziwego serum młodości. I wygląda na to, że taki właśnie udało się wynaleźć.

Młodość zaklęta w komórkach macierzystych MIC-1

Dzisiaj już wiemy, że w regeneracji ludzkiego organizmu można wykorzystać nie tylko jego własne komórki macierzyste. Przed medycyną regeneracyjną otworem stanęła bowiem nowa droga rozwoju. Wszystko za sprawą odkrycia linii komórek macierzystych MIC-1 wyizolowanych z poroża jelenia szlachetnego.

Zdaniem eksperta

– Wykorzystanie MIC-1 w medycynie estetycznej może okazać się naprawdę innowacyjnym sposobem na „zastopowanie” starzenia się ludzkiego organizmu – mówi dr hab. Marek Cegielski, jeden z twórców wynalazku – Mówiąc językiem naukowym, intensywna kuracja regenerująca do skóry twarzy i szyi przywraca komórkom skóry właściwej potencjał podziałowy i zdolność do syntezy białek, m.in. kolagenu i elastyny, istotnych w odbudowie struktury skóry.

Estetycznie i klinicznie

Zastosowanie MIC-1 w medycynie estetycznej to jednak dopiero początek. Stojący za tym odkryciem naukowcy chcą bowiem wykorzystać potencjał tych komórek także na polu medycyny regeneracyjnej, która jest dzisiaj najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią medycyny.

To, jak szerokie spektrum zastosowania mają żywe komórki macierzyste we współczesnej medycynie, potwierdza lista schorzeń, które leczy się właśnie za pomocą leków wyprodukowanych na ich bazie. Wysoka skuteczność komórek macierzystych została potwierdzona w leczeniu osteoporozy i reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy, nowotworów układu krwiotwórczego, dystrofii mięśni, choroby wieńcowej, skutków zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu, a także w przyspieszaniu gojenia ran i wielu innych chorób.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl