Hair therapy 0

Polska to jedno z 10 państw, w których mieszka najwięcej osób tracących włosy.

Zgodnie z wynikami niezależnego badania przeprowadzonego przez kanadyjskich antropologów fizycznych, na pierwszym miejscu najbardziej łysiejących narodów są Czesi. Niemal połowa mężczyzn w tym kraju traci włosy, częściowo lub całkowicie (42,79 proc. mężczyzn z łysieniem androgenowym).

Kolejni po Czechach są Hiszpanie, Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy, Amerykanie i Włosi. Polska plasuje się na 8. miejscu. Zaraz po nas jest Holandia, Rosja i Kanada (39,04 proc).

Najmniejszy odsetek łysiejących jest z kolei w Chinach. Również takie państwa jak Meksyk, Japonia, Hongkong, Malezja, Tajwan czy Korea Południowa (22,4 proc.) plasują się dość nisko w klasyfikacji światowego łysienia.

 

Najczęściej występującym jest łysienie androgenowe, czyli łysienie typu męskiego. Jego przyczyną jest działanie dihydrotestosteronu (DHT), hormonu będącego pochodną testosteronu, a konkretnie nadwrażliwość mieszków włosowych na wpływ DHT. Wrażliwość na DHT i tzw. gen łysienia są z kolei uwarunkowane genetycznie.

Coraz częściej wpływ na problemy z włosami ma stres, złe odżywianie, używki.

Poza tym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn częstymi przyczynami łysienia są także zmiany hormonalne, niedoczynność tarczycy i cukrzyca.

Narody, wśród których odsetek łysiejących jest duży, to państwa głównie zachodnie, cywilizacyjnie wysoko rozwinięte.

Tryb życia odgrywa coraz większą rolę, widać również na przykładzie Polski. Nieodpowiednie nawyki, np. brak regularnych badań kontrolnych, lekceważenie objawów, duże wahania wagi, duży poziom stresu, nieodpowiednia pielęgnacja. To wszystko sprawia, że Polacy skarżą się na problemy z włosami.

 

Z kolei badacze z Instytutu Endokrynologii w Czechach zaobserwowali, że profil hormonalny przedwcześnie łysiejących mężczyzn jest bardzo zbliżony do profilu hormonalnego kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników. Choroba ta jest powiązana z wysokim poziomem insuliny i cukru we krwi. Obserwuje się go także u osób z problemem łysienia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl